#
ul. Radosna 5, 25-415 Kraków 888-333-666 bok@mamaniania.pl

Wybielanie zębów – fakty i mity

fakty i mity o wybielaniu zębów

 

Posiadanie idealnych, białych zębów to marzenie wielu z nas. Wiele osób odczuwa dyskomfort związany z przebarwieniami na zębach. Stąd coraz więcej osób decyduje się je wybielić. Zęby wybielimy we własnym domu korzystając z oferty past i żelów wybielających. Wybielaniem zębów zajmują się także stomatolodzy. Jakie więc dokonać wyboru, jaka metoda przyniesie nam najlepszy i do tego długotrwały efekt?

Z domowego wybielania zębów powinny zrezygnować osoby, które nigdy wcześniej nie usuwały kamienia nazębnego. Zanim takie osoby poddadzą się zabiegowi wybielania zębów będą musiały ten kamień usunąć, a jest to możliwe tylko w gabinecie dentystycznym. Po usunięciu kamienia lekarz będzie mógł wybrać odpowiednią metodę i preparat o działaniu wybielającym. Jest to ważny etap przygotowujący do zabiegu.

Innej metody wybielania będą wymagały osoby, których przebarwienia są skutkiem leczenia antybiotykami, a jeszcze innej zęby leczone kanałowo, które są zębami martwymi. Zęby po leczeniu kanałowym wymagają co najmniej trzech wizyt, zanim ostatecznie zostaną wybielone. W przypadku wybielania zębów zdrowych ilość wizyt zależy od wybranej metody.

W trakcie zabiegu wybielania u niektórych pacjentów pojawia się nadwrażliwość śródzabiegowa. Ponieważ zabieg przeprowadza lekarz, nie zachodzi konieczność jego przerywania. Lekarz jest w stanie ominąć miejsca wyjątkowo wrażliwe i pokryć preparatem wybielającym tylko powierzchnię zębów nie wykazujących dolegliwości bólowych. Zaletą wybielania zębów pod kontrolą lekarza jest także możliwość oceny w trakcie zabiegu stopnia uszkodzeń szkliwa. Nie wszystkie uszkodzenia szkliwa są widoczne przed zabiegiem, wiele lekarz ma możliwość ocenić dopiero w trakcie. Jeżeli uszkodzenia mają charakter uszkodzeń nieodwracalnych, zabieg jest przerywany.

efekty wybielania zębówPo wykonaniu zabiegu lekarz może zaproponować pacjentowi metodę i preparat, który umożliwi mu wybielenie zębów w domu. Zarówno do domowych zabiegów wybielania zębów, jak i do tych wykonywanych w gabinetach stosuje się tlen pod postacią nadtlenku mocznika lub nadtlenku wodoru. Dodatkowo do tych substancji dodawane są składniki dzięki, którym preparat może zostać nałożony na zęby. Do dzisiaj naukowcy nie poznali, w jaki sposób wspomniane nadtlenki powodują, że zęby stają się bielsze.

Do wybielania zębów stomatolodzy wykorzystują również specjalne lampy. Stosowanie lamp do zabiegów wybielania zębów ma równie wielu zwolenników, jak i przeciwników. Pewnym jest, że promieniowanie nadfioletowe i ciepła przyspieszają rozpad związków tlenu.

#