#
ul. Radosna 5, 25-415 Kraków 888-333-666 bok@mamaniania.pl

O leczeniu kanałowym

leczenie kanałowe zębów

 

Wśród zabiegów leczniczych wykonywanych przez dentystę leczenie kanałowe należy do zabiegów, którego każdy pacjent chciałby uniknąć. Większość osób bardzo boi się tej metody leczenia - czy słusznie?

W przypadku nieleczonych zmian próchnicznych, próchnica obejmuje nie tylko zębinę, ale także miazgę zęba. Coraz większa liczba bakterii próchnicznych powoduje stan zapalny, którego efektem jest bardzo silny ból. W przypadku bólu zęba wizyta u dentysty rozpocznie się od jego prześwietlenia, dzięki któremu lekarz będzie w stanie ustalić spustoszenia dokonane przez zapalenie. Jeśli zmiany będą na tyle niewielkie, że zęba nie trzeba będzie usunąć, jedyną metodą jego wyleczenia jest leczenie kanałowe.

lekarz stomatologLekarz w trakcie leczenia będzie musiał bardzo dokładnie oczyścić kanały zęba z bakterii próchnicznych. Po oczyszczeniu kanałów zęba następuje jego wypełnienie. Leczenie endodentyczne (tak fachowo nazywa się leczenie kanałowe) w nowocześnie wyposażonych gabinetach stomatologicznych jest przeprowadzane przy użyciu mikroskopu stomatologicznego.

Leczenie kanałowe wymaga od lekarza bardzo dużej precyzji, mikroskop stomatologiczny ułatwia więc precyzyjne wykonanie zabiegu. Miazga zęba jest mocno unerwiona i ukrwiona. W wielu przypadkach po leczeniu kanałowym ząb jest więc martwy. Jest to spowodowane usunięciem w trakcie zabiegu oczyszczania miazgi zęba z próchnicy nerwów. Dobrze przeprowadzony zabieg leczenia kanałowego, mimo że ząb jest martwy, pozwala uniknąć jego usunięcia. Po leczeniu kanałowym ząb może nam służyć jeszcze przez wiele lat.

Co zamiast leczenia kanałowego?

W przypadku, kiedy nie chcemy leczyć zęba kanałowo, mamy dwa wyjścia. Pierwsze to usunięcie zęba, druga to po prostu zmaganie się z bólem, czy pozostawienie chorego zęba samemu sobie. Pierwsze rozwiązanie nie należy do rozwiązań najlepszych. Braki w uzębieniu przekładają się na zaburzenia trawienia, ale są także defektem kosmetycznym. Im więcej brakuje nam zębów, tym starzej wyglądamy. Rozwiązanie drugie jest najgorsze. Stan zapalny miazgi może przenieść się na sąsiadujące zęby, może objąć także inne części ciała.

Czy leczenie kanałowe jest bolesne?

zabieg leczenia kanałowegoW ciągu ostatnich lat nastąpił ogromny przełom w kanałowym leczeniu zębów. W większości gabinetów wykonuje się go w znieczuleniu. Najczęściej jest to znieczulenie podawane miejscowo. W przypadku osób, które boją się wyjątkowo mocno możliwe jest nawet kanałowe leczenie zęba w znieczuleniu ogólnym. Większość zębów wymagających leczenia kanałowego jest dzisiaj ratowanych, nie wymagają one usunięcia. Na leczenie kanałowe zęba najlepiej jest wybrać się do gabinetu endodentycznego, w którym pracują wyłącznie dentyści wyspecjalizowani w kanałowym leczeniu zębów. Będziemy mieć wtedy pewność, że ząb zostanie wyleczony prawidłowo. Liczba gabinetów edodentycznych jest w chwili obecnej całkiem spora.

#