#
ul. Radosna 5, 25-415 Kraków 888-333-666 bok@mamaniania.pl

Leczenie kanałowe krok po kroku

leczenie kanałowe

 

Ból zęba to chyba najbardziej uciążliwa przypadłość, która może dolegać człowiekowi. Bardzo często ból jest tak silny, że zwracamy się po pomoc do stomatologa. W wielu przypadkach nieuniknione jest leczenie kanałowe, wokół którego krąży bardzo dużo legend i mitów. Jednym z nich jest to, że zabieg jest inwazyjny i niesamowicie bolesny. Czy rzeczywiście tak jest i właściwie na czym polega leczenie kanałowe?

Należy ono do zakresu działań działu stomatologii o nazwie endodoncja, która specjalizuje się rozpoznawaniem, leczeniem miazgi zęba oraz tkanek okołowierzchołkowych. Silny ból spowodowany jest stanem zapalnym miazgi (nerwu znajdującego się w kanale korzenia zębowego), jednak zapalenie to może przebiegać na różnych stadiach. Ważne jest podjęcie leczenia, ponieważ na zaawansowanym zapalenie nerwu może prowadzić do powstania zmian okołowierzchołkowych.

leczenie kanałowe zębów schematLeczenie kanałowe wymaga znieczulenia, a sam zabieg polega na otworzeniu zęba i wydobyciu uszkodzonej miazgi, w tę lukę następnie wprowadza się medyczny środek uszczelniający i gutaperkę. Ostatnim etapem leczenia jest założenie wypełnienia.

Wydawałoby się zatem, że leczenie kanałowe jest procesem prostym i nieskomplikowanym - ogólnie rzecz biorąc u większości pacjentów tak jest. Jednak równie duży odsetek stanowią pacjencji, u których leczenie kanałowe nie jest łatwe ze względów na różne czynniki. Głównym problemem jest aspekt anatomiczny, ponieważ budowa zębów nie jest jednakowa. Ząb może różnić się ilością kanałów oraz ich kształtem, co wpływa na długość i poziom trudności leczenia.

Kolejną kwestią, która może stanowić problem w procesie leczenia jest indywidualne samopoczucie pacjenta i jego postawa wobec leczenia. Chodzi tu głównie o odczuwanie uciążliwego bólu, nawet po wypełnieniu kanału. Dzieje się tak, ponieważ mimo tego, że ząb został umartwiony, to w żywej tkance nadal znajduje się jego korzeń. W leczeniu miazgi zęba oraz tkanek okołowierzchołkowych bardzo istotną rolę odgrywa kontrola radiologiczna - zarówno w trakcie leczenia, gdzie diagnostyka radiologiczna pomoże zlokalizować kanał, zmierzyć jego długość oraz budową, jak i po wypełnieniu zęba niezbędnym jest wykonanie zdjęcia punktowego, które unaoczni nam wygląd kanału.

Jak już wspomniano, leczenie kanałowe zazwyczaj odbywa się według ogólnie przyjętego schematu, co wcale nie oznacza że w endodoncji nie stosuje się innowacyjnych rozwiązań. Ostatnimi czasy nowością w tej dziedzinie jest wykorzystanie mikroskopu w przebiegu leczenia, co pozwala na ciągłe monitorowanie leczenia. W efekcie staje się ono bardziej precyzyjne, szybsze i komfortowe zarówno dla pacjenta jak i stomatologa.

leczenie kanałowe zębaJednak, by wykorzystać mikroskop w procesie leczenia, muszą być spełnione następujące warunki. Po pierwsze, są to narzędzia precyzyjne, dlatego są zdecydowanie bardziej kosztowne, niż leczenie ręczne. Po drugie, kompleksowe leczenie jest tylko możliwe w schematycznych przypadkach, bez powikłań. Niezależnie od tego, na jaką metodę się zdecydujemy, musimy pamiętać, że leczenie kanałowe jest jednym z głównych sposobów zachowania uzębienia, jednak w żadnym przypadku nie mamy pewności gruntownego wyleczenia.

#