#
ul. Radosna 5, 25-415 Kraków 888-333-666 bok@mamaniania.pl

Czy można bezboleśnie leczyć zęby?

bezbolesne leczenie zębów

 

Odpowiedź na to pytanie brzmi: tak. Nie musimy już dzisiaj odkładać wizyty u dentysty w nieskończoność, gdyż boimy się bólu. Dzisiaj praktycznie wszystkie zabiegi dentystyczne, a nie tylko zabieg usunięcia zęba, mogą być wykonane po podaniu znieczulenia. Co więcej, jest wiele środków znieczulających i metod ich podania.

Rodzaje znieczulenia

Wśród rodzajów znieczulenia w gabinetach dentystycznych znajduje się znieczulenie powierzchniowe. Ten typ znieczulenia wykorzystuje się przy niewielkich zabiegach. Środek znieczulający może mieć postać żelu, specjalnego plasterka, aerozolu bądź kremu. Substancja znieczulająca podawana w jednej ze wspomnianych wyżej postaci działa krótko, dlatego podawane są one jedynie w przypadkach małych zabiegów.

Środkiem znieczulającym, który zawierają żele, plasterki, kremy lub aerozole jest lignokaina, która ma właściwości bardzo łatwego przenikania przez śluzówkę, znieczula więc bardzo szybko. Znieczulenie tego typu jest najczęściej stosowane u pacjentów, którzy boją się bólu związanego z podawaniem znieczulenia poprzez wkłucie igły w dziąsło oraz u dzieci, u których zachodzi konieczność usunięcia mocno niestabilnych zębów mlecznych. Wyjątkowo taki rodzaj znieczulenia może być podany przed zabiegiem skalingu, czyli przed usunięciem kamienia nazębnego metodą ultradźwiękową. Wskazaniem do podania tego typu znieczulenia może być także silny odruch wymiotny u pacjentów, u których będzie wykonywany wycisk potrzebny do wykonania na przykład protezy zębowej. W znieczuleniu powierzchniowym nie wykonuje się zabiegów leczniczych zębów.

bezbolesne leczenie zębówW zabiegach leczenia zębów stosuje się nasiękowe. Znieczulanie nasiękowe może być śródkostne lub przewodowe. Jakie znieczulenie zostanie zastosowane uzależnione jest od tego, czy konieczne będzie znieczulenie tylko mięśni, czy także tkanki kostnej. Do tego typu znieczulenia wykorzystywana jest nie tylko lignokaina, ale także inne substancje znieczulające. Znieczulenie nasiękowe podaje się metodą wstrzyknięcia. Najczęściej środek wstrzykiwany jest igłą – niezwykle ostrą i cienką. Taka igła zmniejsza ból. Coraz częściej znieczulenie nasiękowe wykonuje się wysoko ciśnieniową strzykawką bezigłową. Wadą znieczulenia nasiękowego jest drętwienie policzków i języka, co utrudnia porozumiewanie się lekarza z pacjentem.

Dużą popularnością pacjentów cieszy się w ostatnich latach tak zwane znieczulenie komputerowe. Jest to najmniej bolesna metoda podania środka znieczulającego. W tym znieczuleniu o szybkości z jaką będzie podawany środek znieczulający oraz o jego o ilości decyduje nie lekarz, ale komputer. Istnieją obecnie możliwości znieczulenia tylko jednego wybranego zęba. Środek znieczulający jest wtedy podawany w bardzo małej ilości.

#