#
ul. Radosna 5, 25-415 Kraków 888-333-666 bok@mamaniania.pl

Innowacja w leczeniu stomatologicznym

Innowacja w leczeniu stomatologicznym

 

Szacuje się, że około 50% pacjentów panicznie przeraża wizyta u stomatologa. Nie ma się czemu dziwić, ponieważ ból zębów bądź też zabieg stomatologiczny to nie jest coś co, chcemy pamiętać. Teoretycznie, zawsze mamy do dyspozycji znieczulenie, jednak bądźmy szczerzy - aplikacja, towarzyszący nam dyskomfort to nic przyjemnego. Warto dodać, że nie zawsze tradycyjne środki znieczulające przynoszą ulgę.

znieczulenie komputerowe w stomatologiiJednak ostatnimi czasy coraz częściej dentyści wykorzystują nowe, innowacyjne metody znieczulające. Do grona najpopularniejszych, przez wzgląd na ich skuteczność należy metoda komputerowego znieczulenia, które dodatkowo przyczynia się do zniwelowania stresu, towarzyszącego każdej wizycie. Niemniej, nie zawsze tylko ból towarzyszący zabiegowi odstrasza od wizyty u stomatologa. Paradoksalnie, wielu pacjentów przeraża nie zabieg, a znieczulenie. To wszystko za sprawą tego, że igła za pośrednictwem której wprowadzany jest środek znieczulający pod wpływem ciśnienia rozrywa żywą tkankę powodując tym samym uczucie bólu.

Metoda komputerowego znieczulenia działa zupełnie inaczej. Od tradycyjnej różni ją nie tylko wygląd aplikatora, teraz dostępny jest w formie przypominającej pisaka z specjalną końcówką, która wyparła tradycyjną, przyprawiającą niektórych o dreszcze - strzykawką. Sam środek znieczulający aplikowany jest miejscowo za pomocą mikroprocesora, dlatego nieprzyjemne drętwienie, trudności w mówieniu, czy też zdeformowana mimika nie będą nam towarzyszyć po zabiegu, jak to bywało w przypadku tradycyjnego znieczulenia.

Jednak główną zaletą jest bezbolesna aplikacja, której proces jest na bieżąco monitorowany. Szybkość, tempo, ciśnienie jest pod stałą kontrolą komputera, dzięki czemu znieczulenie wprowadzane jest w sposób naturalny. Dodatkowo, specjalna końcówka jest zaprojektowana w taki sposób, by do ciała najpierw został wprowadzany preparat, a dopiero później drobna igła. Ta nowoczesna technika nie narusza w żaden sposób żywej tkanki, a tym samym nie powoduje uczucia bólu. Komputerowe znieczulenie jest przyjazne nie tylko pacjentom, ale także niezwykle pomocne samym dentystom, ponieważ zdecydowanie ułatwia wykonywanie zabiegów stomatologii zachowawczej i protetycznych, które mogą być precyzyjniejsze i bezpieczniejsze.

bezbolesne znieczulenie dla dzieciNiestety, państwowe gabinety stomatologiczne ze względu na koszty, bardzo rzadko wykorzystują komputerowe znieczulenie, dlatego na bezbolesne znieczulenie mogą liczyć na razie tylko pacjenci prywatnych placówek. Niemniej jednak, najbardziej na komputerowym znieczuleniu może zyskać stomatologia dziecięca. Dzięki tej metodzie, dzieci nie odczuwają bólu zarówno podczas aplikacji znieczulenia, ani podczas jakiegokolwiek zabiegu stomatologicznego. Wbrew pozorom, jest to bardzo ważne, ponieważ dzieci z większą chęcią będą dbać o higienę jamy ustnej, regularne wizyty u stomatologa. Co ciekawe, nawet osoby dorosłe na nowo przekonują się, że wizyta u stomatologa to nic strasznego, a stres związany z zabiegiem dentystycznym był jedynie przykrym wspomnieniem.

#