#
ul. Radosna 5, 25-415 Kraków 888-333-666 bok@mamaniania.pl

5 Zaskakujące korzyści płynące z zastosowania kwasu hialuronowego

Kwas hialuronowy, znany również jako hialuronan, jest bezbarwną, gęstą substancją, która jest naturalnie produkowana przez Twój organizm.

Największe jego ilości znajdują się w skórze, tkance łącznej i oczach.

Jego główną funkcją jest zatrzymywanie wody w celu utrzymania dobrze nasmarowanych i nawilżonych tkanek.

Kwas hialuronowy ma różne zastosowania. Wiele osób przyjmuje go jako suplement, ale jest on również stosowany w miejscowych serum, kroplach do oczu i zastrzykach.

Oto 7 popartych naukowo korzyści płynących z przyjmowania kwasu hialuronowego.

1. Promuje zdrowszą, bardziej elastyczną skórę

Suplementy kwasu hialuronowego mogą pomóc Twojej skórze wyglądać i czuć się bardziej elastyczna.

Mniej więcej połowa kwasu hialuronowego w organizmie jest obecna w skórze, gdzie wiąże się z wodą, aby pomóc w zatrzymaniu wilgoci.

Jednakże, naturalny proces starzenia się i ekspozycja na takie czynniki jak promieniowanie ultrafioletowe od słońca, dym tytoniowy i zanieczyszczenia mogą zmniejszyć jego ilość w skórze.

Przyjmowanie suplementów z kwasem hialuronowym może zapobiec temu spadkowi, dając organizmowi dodatkowe ilości do włączenia do skóry.

Wykazano, że dawki 120-240 mg na dobę przez co najmniej jeden miesiąc znacząco zwiększają nawilżenie skóry i zmniejszają suchość skóry u osób dorosłych.

Skóra nawilżona zmniejsza również pojawianie się zmarszczek, co może tłumaczyć, dlaczego kilka badań wskazuje, że uzupełnienie jej może sprawić, że skóra będzie wyglądała na gładszą.

Po nałożeniu na powierzchnię skóry, serum z kwasem hialuronowym może redukować zmarszczki, zaczerwienienia i zapalenia skóry.

Niektórzy dermatolodzy wstrzykują nawet wypełniacze z kwasem hialuronowym, aby zachować jędrność i młodzieńczy wygląd skóry.

2. Może przyspieszyć gojenie się ran

Kwas hialuronowy odgrywa również kluczową rolę w gojeniu się ran.

Jest on naturalnie obecny w skórze, ale jego stężenie wzrasta w przypadku uszkodzeń wymagających naprawy.

Kwas hialuronowy pomaga w szybszym gojeniu się ran poprzez regulację poziomu zapalenia i sygnalizowanie organizmowi budowy większej ilości naczyń krwionośnych w uszkodzonym obszarze.

Wykazano, że stosowanie go na rany skórne zmniejsza rozmiar rany i zmniejsza ból szybciej niż placebo lub nie stosuje się go wcale.

Kwas hialuronowy ma również właściwości antybakteryjne, więc może pomóc zmniejszyć ryzyko infekcji, gdy jest stosowany bezpośrednio na otwarte rany.

Co więcej, jest skuteczny w zwalczaniu chorób dziąseł, przyspieszaniu gojenia po zabiegach chirurgicznych zębów i eliminowaniu owrzodzeń w przypadku stosowania miejscowego w jamie ustnej.

Chociaż badania nad surowicami i żelami z kwasem hialuronowym są obiecujące, nie przeprowadzono żadnych badań w celu ustalenia, czy suplementy kwasu hialuronowego mogą zapewnić takie same korzyści.

Ponieważ jednak suplementy doustne podnoszą poziom kwasu hialuronowego znajdującego się w skórze, uzasadnione jest podejrzenie, że mogą one przynieść pewne korzyści.

3. Złagodzenie bólu stawów poprzez utrzymanie dobrze nasmarowanych kości

Kwas hialuronowy znajduje się również w stawach, gdzie utrzymuje dobrze nasmarowaną przestrzeń między kośćmi.

Kiedy stawy są smarowane, kości są mniej podatne na ścieranie się o siebie i powodują niewygodny ból.

Suplementy kwasu hialuronowego są bardzo pomocne dla osób cierpiących na chorobę zwyrodnieniową stawów, rodzaj zwyrodnieniowej choroby stawów spowodowanej zużyciem stawów na przestrzeni czasu.

Wykazano, że przyjmowanie 80-200 mg dziennie przez co najmniej dwa miesiące znacząco zmniejsza ból kolan u osób z chorobą zwyrodnieniową stawów, zwłaszcza w wieku od 40 do 70 lat.

Kwas hialuronowy może być również wstrzykiwany bezpośrednio do stawów w celu złagodzenia bólu. Jednak analiza ponad 12 000 osób dorosłych wykazała jedynie skromne zmniejszenie bólu i większe ryzyko wystąpienia działań niepożądanych.

Niektóre badania pokazują, że parowanie doustnych suplementów kwasu hialuronowego z zastrzykami może pomóc w wydłużeniu czasu działania przeciwbólowego i wydłużyć czas pomiędzy kolejnymi zastrzykami.

4. Łagodzące kwaśne symptomy refluksowe

Nowe badania wykazują, że suplementy kwasu hialuronowego mogą pomóc w zmniejszeniu objawów refluksu kwasowego.

W przypadku wystąpienia refluksu kwasowego, zawartość żołądka jest regurgitowana do gardła, co powoduje ból i uszkodzenie wyściółki przełyku.

Kwas hialuronowy może pomóc ukoić uszkodzoną wyściółkę przełyku i przyspieszyć proces regeneracji.

Jedno z badań probówkowych wykazało, że zastosowanie mieszaniny kwasu hialuronowego i siarczanu chondroityny do uszkodzonej kwasem tkanki gardła pomogło jej goić się znacznie szybciej niż w przypadku niestosowania żadnego leczenia.

Badania na ludziach również wykazały korzyści.

W jednym z badań stwierdzono, że przyjmowanie suplementu kwasu hialuronowego i siarczanu chondroityny wraz z lekiem zmniejszającym kwasowość zmniejszało objawy refluksowe o 60% bardziej niż przyjmowanie samych leków zmniejszających kwasowość.

Drugie badanie wykazało, że ten sam rodzaj suplementu był pięciokrotnie skuteczniejszy w redukcji objawów refluksu kwaśnego niż placebo.

Badania w tej dziedzinie są wciąż stosunkowo nowe i potrzebne są dalsze badania, aby powtórzyć te wyniki. Niemniej jednak, wyniki te są obiecujące.

5. Ulżyć suchym oczom i złagodzić dyskomfort

Około 1 na 7 starszych osób dorosłych cierpi na objawy suchego oka z powodu zmniejszonej produkcji łez lub łzy wyparowujące zbyt szybko.

Ponieważ kwas hialuronowy doskonale zatrzymuje wilgoć, często stosuje się go do leczenia suchych oczu.

Wykazano, że krople do oczu zawierające 0,2-0,4% kwasu hialuronowego zmniejszają objawy suchego oka i poprawiają zdrowie oczu.

Soczewki kontaktowe, które zawierają wolno uwalniający się kwas hialuronowy, są również opracowywane jako możliwa kuracja dla suchego oka.

Ponadto krople do oczu z kwasem hialuronowym są często stosowane podczas operacji na oku w celu zmniejszenia stanu zapalnego i przyspieszenia gojenia się ran.

Podczas stosowania ich bezpośrednio na oczy wykazano, że zmniejszają one objawy suchych oczu i poprawiają ogólny stan zdrowia oczu, nie jest jasne, czy suplementy doustne mają takie same skutki.

Do tej pory żadne badania nie zbadały wpływu suplementów kwasu hialuronowego na suche oko, ale może to być przyszły obszar badań.

Możliwe skutki uboczne i środki ostrożności

Kwas hialuronowy jest na ogół bardzo bezpieczny w użyciu, z nielicznymi zgłaszanymi efektami ubocznymi.

Ponieważ organizm naturalnie go produkuje, reakcje alergiczne są bardzo rzadkie.

Jedno badanie na 60 osób z chorobą zwyrodnieniową stawów, które przyjmowały 200 mg dziennie przez jeden rok, nie wykazało żadnych negatywnych skutków ubocznych.

Jednak jego działanie w czasie ciąży lub karmienia piersią nie zostało dokładnie zbadane, dlatego grupy te powinny być ostrożne i unikać jego uzupełniania.

Istnieją również pewne dowody na to, że komórki nowotworowe są wrażliwe na kwas hialuronowy i przyjmowanie suplementów może spowodować ich szybszy wzrost.

Z tego powodu generalnie zaleca się, aby osoby z chorobą nowotworową lub z wywiadem chorobowym unikały jej uzupełniania.

Zastrzyki kwasu hialuronowego do skóry lub stawów mają większe ryzyko wystąpienia efektów ubocznych. Jednak negatywne reakcje są w większości przypadków związane z procedurą wtrysku, a nie z samym kwasem hialuronowym.

#