#
ul. Radosna 5, 25-415 Kraków 888-333-666 bok@mamaniania.pl

Co pomaga pozbyć się celulitu?


Posprzątajmy to: Cellulit jest naturalny i normalny. Ale co się dzieje wewnątrz skóry i dlaczego? Tutaj, wszystko, co musisz wiedzieć.

Co to jest celulit?

Cellulit jest wynikiem działania podskórnego tłuszczu - rodzaju występującego pod skórą właściwą, warstwy skóry tuż pod naskórkiem (warstwa zewnętrzna). W skórze właściwej znajduje się sieć tkanki łącznej, która wygląda jak plaster miodu. W miarę jak komórki tłuszczowe stają się coraz większe, tkanka łączna w tej warstwie ulega osłabieniu i tłuszcz pęcznieje, nadając skórze wgłębienie - mówi dr Len Kravitz, badacz nauk o ćwiczeniach fizycznych na Uniwersytecie w Nowym Meksyku w Albuquerque.

Twoja ilość tkanki tłuszczowej, rozkład tłuszczu (na co wpływa genetyka), grubość skóry i wytrzymałość Twoich włókien łącznych - wszystko to wpływa na cellulit. I dziękować za hormony dla oszczędnych facetów, ale dając większość kobiet ten stan. Według badań przeprowadzonych w Journal of Cosmetic and Laser Therapy, prawie 85 procent kobiet powyżej 20 roku życia ma cellulit, podczas gdy według American Society for Aesthetic Plastic Surgery, tylko około 10 procent mężczyzn go ma. Faceci mają grubsze warstwy skóry, więc trudniej jest tłuszczowi przebić się przez skórę właściwą.

Począwszy od około 25 roku życia, kobiety, które nie ćwiczą regularnie, tracą średnio 5 funtów mięśni na dekadę i zyskują 15 funtów tłuszczu, mówi dr Wayne Westcott, autor książki No More Cellulite: Sprawdzony 8-tygodniowy program dla twardszego, lepszego ciała. Rzućmy na to, że sklepy z kolagenem zmniejszają się o około 1 procent rocznie i że kobiety mają naturalnie wyższy odsetek tkanki tłuszczowej niż mężczyźni, i nie jest zaskoczeniem, że w miarę starzenia się kobiet, cellulit staje się bardziej widoczny. (Related:5 Mity celulitowe, aby przestać wierzyć)

Poza tym, zaskakująco mało się rozumie o cellulicie. Tu jest siedem rzeczy, które doktorzy wiedzą.

 • To coś więcej niż głęboka skóra. Najprościej mówiąc, cellulit to kieszenie tłuszczu, które wcisnęły się między pasma tkanki, zwane septae, znajdujące się pod skórą.
 • Cellulit zdecydowanie dyskryminuje. Kobiety wszystkich ras ją dostają, podczas gdy praktycznie żaden mężczyzna jej nie dostanie. To dlatego, że septae są inne u kobiet niż u mężczyzn. Chłopaki mają mocniejsze opaski w formacji chrupiącej, która skuteczniej utrzymuje tłuszcz w miejscu. Kobiety mają słabsze pionowe przegrody, przez które tłuszcz może łatwiej przepchnąć.
 • Rozmiar nie ma znaczenia. Kobiety o różnych typach ciała i wadze dostają cellulitu. Im więcej masz tkanki tłuszczowej, tym większe prawdopodobieństwo, że będziesz miał znaczne wgniecenia. Ale nawet chude kobiety mają trochę tłuszczu między mięśniami a skórą. To wszystko, czego potrzeba, by doszło do powstania cellulitu.
 • Nie możesz odstawić cellulitu. Utrata wagi czasami czyni go lepszym, ale jak na ironię, może też pogorszyć. Kiedy zrzucasz kilogramy, skóra może stać się obwisła po utracie wagi, co powoduje, że cellulit staje się bardziej wyraźny.
 • Cellulit działa w rodzinach. Geny pomagają określić, jak można przechowywać tłuszcz i jak prawdopodobne jest, że tłuszcz przeciska się przez przegrody, które mają go zawierać.
 • Hormony odgrywają rolę. Ale dokładnie nie wiadomo, jaka jest rola. Ponieważ cellulit zaczyna się w okresie dojrzewania, lekarze uważają, że w grę wchodzi estrogen. Jednak nie zostało to udowodnione.
 • Leczenie tego nie jest łatwe. Liposukcja, która została wprowadzona na rynek jako zabieg na cellulit, często pogarsza stan zdrowia. Usuwanie tłuszczu za pomocą lipo może sprawić, że skóra będzie wyglądać jeszcze bardziej zderzeniowo niż wcześniej.

Dlaczego Cellulit pojawia się

Cellulit jest podstępny. Nawet eksperci nie zgadzają się co do powodu, dla którego nagle się pojawia. Niektóre dermy twierdzą, że cellulit jest spowodowany słabym krążeniem w skórze pokrywającej tyłek, uda i tył ramion. Uważają, że naczynia włoskowate i naczynia krwionośne, które przynoszą składniki odżywcze do skóry, zaczynają się pogarszać i wyciekać płyn limfatyczny do komórek tłuszczowych, które się wchłaniają. Te komórki tłuszczowe zbierają się razem, są pokryte płynem i poruszają się w kierunku powierzchni skóry, powodując powstawanie grudek i nierówności.

Zdrowie samej skóry pogarsza się w tym scenariuszu, mówi dr Howard Murad, dermatolog z Los Angeles i autor The Cellulite Solution, który jest zwolennikiem teorii krążenia. To, w połączeniu z malejącą ilością kolagenu - białka, które nadaje skórze jej strukturę - wraz z wiekiem, powoduje, że nasza skóra staje się luźna i słabsza, co sprawia, że wszelkie obrzęknięte komórki tłuszczowe stają się jeszcze bardziej widoczne.

Problem w tym, że za tym uzasadnieniem nie kryją się zbyt wiarygodne dane naukowe, mówi dr Molly Wanner, instruktor dermatologii w Harvard Medical School. Jest to jednak podstawa wielu popularnych zabiegów, w tym endermologii, w której Twój tłuszcz jest energicznie zgnieciony i zwinięty w maszynie, która podobno zwiększa krążenie i usuwa zmagazynowany tłuszcz. Liczne zabiegi, za 100 dolarów za sztukę, są zalecane.

Jak pozbyć się celulitu

Istnieje niewiele dowodów na poparcie twierdzeń, że kremy miejscowe, leki lub liposukcja na dobre eliminują cellulit. Jeśli chodzi o zatwierdzone przez FDA, jednorazowa laserowa procedura Cellulaza, która ma wyrównać nierówności i wgłębienia podczas stymulowania produkcji kolagenu w celu zwiększenia elastyczności skóry i grubości o więcej niż 25 procent - długoterminowe skutki nie są jeszcze w pełni znane (i krótkie koszty procedury w dowolnym miejscu od 2.000 dolarów do 10.000 dolarów w zależności od wielkości obszaru leczonego).

Jeśli uważnie przeczytasz oświadczenia dotyczące leczenia cellulitu, zauważysz, że osoby cieszące się dobrą opinią zazwyczaj nie mówią, że ich krem, laser czy masaż pozbędzie się cellulitu. Prawda jest taka, że ponieważ cellulit jest najprawdopodobniej problemem strukturalnym, to wróci jak przysłowiowy zły grosz, jeśli struktura jest niezmieniona. "Nie można tego wyleczyć", mówi Neil Sadick, doktor nauk ścisłych dermatologii w Weill Cornell Medical College w Nowym Jorku, który przeprowadził wiele dostępnych badań nad cellulitem i jego przyczynami. "Ale możesz sprawić, by wyglądało to znacznie lepiej."

To dobre wieści: Istnieją sposoby, aby tymczasowo zminimalizować pojawienie się cellulitu. Tu jest pięć do spróbowania:

 • Idź na siłownię. Ćwiczenie jest kluczowe. Chociaż nie ma szokująco-nie ma konkretnych badań na temat tego, jak praca wpływa na cellulit, rutyna tonizowania może zaostrzyć cały pakiet. "Kobiety muszą zacząć podnosić ciężary dwa do trzech razy w tygodniu. Jestem tego wielką zwolenniczką" - mówi mgr Patricia Farris, dermatolog z Nowego Orleanu. "Ćwiczenia oporowe działają jak wypełniacze dla twojej skóry. Jeśli twoje mięśnie są bardziej zdefiniowane, skóra będzie wyglądała na gładszą". Dr Wanner się zgadza: "Jeśli zrzucisz wagę i zastąpisz ją mięśniami, będziesz miał nie tak grubą warstwę tłuszczu, a twój cellulit się poprawi". (Psst... walcowanie pianki też może pomóc.)
 • Utrzymaj skórę w napięciu. Uzyskanie zdrowej wagi może pomóc w zmniejszeniu cellulitu. Jednak samo rozkręcenie funtów bez ujędrniania nie zawsze jest bezmózgowym ruchem redukującym cellulit, który można by pomyśleć, że jest. Kiedy chudniesz, "twoja skóra może być bardziej luźna, ciągnąc za septae, a cellulit może stać się bardziej widoczny" - mówi dr Wanner. Im młodsza jesteś i tym lepsza jest twoja elastyczność skóry, tym gładsze są rezultaty. Dla reszty z nas, trening siłowy jest numerem jeden, aby utrzymać rzeczy jak najbardziej napięte. W ośmiotygodniowym badaniu przeprowadzonym przez naukowców z South Shore YMCA w Quincy, mgr, połączenie zdrowej diety (zdrowe serce, chude białka, owoce, warzywa, niskotłuszczowa i beztłuszczowa mleczarnia oraz zdrowe tłuszcze) z 40-minutowymi sesjami ćwiczeń (pół serca i pół siły) trzy razy w tygodniu pomogło kobietom zrzucić średnio 9,1 funta tłuszczu i 1,8 cala z ich bioder, dodając 1,2 funta chudego mięśnia. Wszystkie 79 kobiet biorących udział w tym badaniu samo zgłosiło pewien stopień poprawy w zakresie cellulitu - nawet te, które poddały się tylko treningowi - przy czym ponad 70 procent z nich zauważyło mniej obserwowanego cellulitu, a także bardziej wyraźną i lepszą ogólną budowę ciała.
 • Spraw, by twoja skóra była silniejsza. Zabiegi miejscowe, które mogą budować kolagen w skórze, jak Retin-A lub kremy z retinolem lub witaminą C, nie mogą boleć i mogą pomóc, mówi dr Sadick.
 • Rzuć palenie (jeśli palisz). Badania opublikowane w Journal of Cosmetic Dermatology pokazują, że dym papierosowy może osłabić tworzenie się kolagenu, głównego składnika strukturalnego tkanki łącznej, czyniąc cellulit bardziej widocznym.

Nie daj się wciągnąć w próbę lipo. Wielu lekarzy nadal to sugeruje, ale to nie działa i może sprawić, że skóra będzie wyglądać na bardziej wgłębiającą się, usuwając zbyt dużo tłuszczu, mówi dr Wanner.
Wynik końcowy: Te same rzeczy, które zrobiłbyś, aby utrzymać swoje ciało w dobrej kondycji i zdrowiu, są Twoimi najlepszymi narzędziami, jeśli zastanawiasz się, jak pozbyć się cellulitu.

Przyszłość leczenia celulitowego

Trwają badania kliniczne nad lekarstwem opracowanym przez badaczki Uniwersytetu Stony Brook, dr Marie A. Badalamente i dr Alexandra B. Daguma. Ich praca doprowadziła do opracowania zastrzyku kolagenazy, metody nonsurgowej mającej na celu wygładzenie skóry poprzez rozbijanie kolagenu, który zabezpiecza tkankę tłuszczową pod skórą. Dziesięć leczonych kobiet miało średnio 76-procentową redukcję wyglądu cellulitu i zgłosiło, że są niezwykle zadowolone z wyników sześć miesięcy po zabiegu. Podczas gdy większa faza 2 badania wciąż trwa, naukowcy są optymistycznie nastawieni, że może to być potencjalnie pierwsza medycznie skuteczna i zatwierdzona przez FDA terapia cellulitu.

#