#
ul. Radosna 5, 25-415 Kraków 888-333-666 bok@mamaniania.pl

Powinieneś zobaczyć się z dermatologiem?

Niektóre choroby skóry mogą być bezpiecznie leczone w domu, podczas gdy inne wymagają specjalistycznej opieki. Naucz się odróżniać.

Dermatolog jest lekarzem specjalizującym się w dziedzinie zdrowia skóry, włosów i paznokci, według American Academy of Dermatology (AAD). Chociaż istnieje wiele powodów, dla których warto spotkać się z dermatologiem, w rzeczywistości nie każdy problem skórny może zostać rozwiązany, doradza dr Heather Woolery-Lloyd, dermatolog z Uniwersytetu w Miami.

"Dostępne zabiegi w stanach takich jak rozstępy, duże pory i cellulit mogą sprawić, że będą one nieco lepsze, ale nie wyeliminują ich całkowicie", mówi dr Woolery-Lloyd. Więc ważne jest, aby mieć realistyczne oczekiwania.

6 Powodów do zaplanowania wizyty u dermatologa

Dermatolog odgrywa ważną rolę w edukacji, badaniach przesiewowych i leczeniu różnych problemów skórnych, w tym:

1. Trądzik. Jeśli masz trądzik, który nie odpowiada na leczenie skóry bez recepty, możesz umówić się na wizytę u dermatologa, doradza Woolery-Lloyd. Według AAD dermatolog może określić, jaki rodzaj leczenia na receptę byłby najskuteczniejszy dla Twojego trądziku i stylu życia.

2. Rak skóry. Dermatolog może zbadać cię na raka skóry. Porozmawiaj ze swoim lekarzem rodzinnym lub dermatologiem o tym, jak często musisz być sprawdzany pod kątem zmian w skórze. Coroczna kontrola organizmu jest szczególnie ważna, jeśli należysz do grupy wysokiego ryzyka - jeśli masz jasnowłosą lub jasnowłosą sylwetkę, lub masz w przeszłości pęcherzowe oparzenia słoneczne, zgodnie z Narodowymi Instytutami Zdrowia.

"Jako dermatolodzy wiemy, że wczesne wykrywanie raka skóry za pomocą rutynowych badań skóry ma kluczowe znaczenie dla powodzenia leczenia" - mówi dr Robert S. Kirsner, kierownik katedry dermatologii i chirurgii skórnej na Uniwersytecie Miami w Miller School of Medicine.

Poza regularnymi badaniami, jeśli zauważysz zmianę w kształcie, rozmiarze lub zabarwieniu któregoś z Twoich kretów, powinieneś zobaczyć się z dermatologiem. Dermatolog może usunąć część lub całą podejrzaną tkankę i zbadać ją pod mikroskopem w celu sprawdzenia, czy nie ma komórek rakowych. Dermatolodzy widzą również osoby, które są leczone z powodu innych nowotworów i odczuwają dzięki swoim lekom działania niepożądane na skórę.

3. Egzema. Ten przewlekły stan skóry charakteryzuje się podrażnieniem, swędzeniem i łuszczącymi się płatami skóry, według AAD. Dermatolog może pomóc w znalezieniu sposobu na opanowanie egzemy i zalecić niezbędne leczenie.

4. Uszkodzenie skóry. Jeśli zależy Ci na zminimalizowaniu uszkodzeń skóry lub na pielęgnacji starzejącej się skóry, dermatolog może zasugerować produkty lub zmiany stylu życia, które zmniejszają ekspozycję na szkodliwe elementy.

5. Specjalistyczna pielęgnacja skóry, włosów i paznokci. Według AAD możesz porozmawiać z dermatologiem na temat wszelkich obaw dotyczących prawie każdej choroby, która wpływa na Twój wygląd. Na przykład, choroby skóry od przebarwień, przez brodawki, rozstępy, po łuszczycę mogą być leczone przez dermatologa.

6. Leczenie blizn. Według AAD dermatolodzy mogą zaoferować zabiegi poprawiające wygląd prawie każdej blizny, w tym blizn potrądzikowych i blizn keloidowych (uniesionych). Dermatolog może skierować Cię do chirurga plastycznego w celu lepszego leczenia poważniejszych blizn, takich jak blizny po oparzeniach.

Przygotowanie przed wizytą u dermatologa

Przed wizytą u dermatologa, pomaga przygotować się do wizyty przez:

  • Przed umówieniem się na wizytę należy zapoznać się z planem ubezpieczenia zdrowotnego, aby dowiedzieć się, jakie usługi są objęte ubezpieczeniem i czy potrzebne jest skierowanie od lekarza pierwszego kontaktu.
  • Posiadając wszystkie niezbędne karty identyfikacyjne i medyczne gotowe do zabrania ze sobą.
  • Spisanie listy leków i suplementów, które obecnie przyjmujesz.
  • Przynosząc listę pytań i wątpliwości do omówienia.
  • Pomijając ciężkie kosmetyki, jeśli chcesz, aby dermatolog zbadał Twoją skórę na twarzy.

Ważne jest również, aby pamiętać, że niektóre procedury, takie jak badanie skóry całego ciała, mogą być wykonywane podczas pierwszej wizyty; inne mogą wymagać wizyty kontrolnej.

#