#
ul. Radosna 5, 25-415 Kraków 888-333-666 bok@mamaniania.pl

Etapy leczenia kanałowego zębów

procesleczenia kanałowego zębów

 

Leczenie kanałowe podzielić można na kilka etapów:

  • Decyzja

Na podstawie przeprowadzonego badania należy podjąć decyzję o kwalifikacji zęba do leczenia kanałowego

  • znieczulenie leczenie zębówZnieczulenie

Lekarz wykonuje znieczulenie, jeśli miazga jest w stanie zapalnym, ale jeszcze nie obumarła. Gdy ząb jest obumarły nie trzeba już będzie wykonywać znieczulenia.

  • Opracowanie ubytku

Dentysta usuwa zmienione tkanki i doprowadza do dostępu do komory, gdzie znajdują się nerwy i naczynia krwionośne.

  • Zatrucie zęba

Lekarz w komorze zęba umieszcza materiał, który powinien umartwić żywe elementy miazgi. Leczenie dalsze będzie wykonywane po kilkunastu dniach. Coraz częściej lekarze decydują się omijać proces zatruwania i od razu decydują się na usuwanie nerwu podczas podanego wcześniej znieczulenia. Metoda jaką ząb będzie leczony uzależniona będzie wyłączne od dentysty oraz jego doświadczenia.

  • Usunięcie nerwu

Przy użyciu specjalnych narzędzi, pilników dentysta będzie usuwał z kanałów miazgę i poszerza kanał płucząc go specjalnymi środkami o działaniu odkażającym. W zależności od tego jaki ząb ma być leczony może mieć do 5 kanałów.

  • Wypełnienie kanałów

Poszerzone oraz oczyszczone kanały następnie mogą zostać wypełnione specjalną pastą, która będzie potem podlegała stwardnieniu. Może tam być również użyta gutaperka, która będzie podobna do lateksu. Produkowany jest w formie ćwieków, a kształtem będzie to przypominać opracowany kanał.

  • Kontrola wypełnienia

Ze względu na to, że prawidłowe wypełnienie zęba jest niezwykle ważne konieczne będzie potem zdjęcie rentgenowskie, które określi czy wypełnienie zostało prawidłowo zrealizowane. Gdy stomatolog stwierdzi, że wszystko jest ok zaczyna dopełniać podkład.

  • Założenie podkładu

Po tym jak kanał będzie wypełniony będzie zakładany podkład a więc taki materiał, który oddziela kanały od plomby.

  • zabieg stomatologicznyZałożenie wypełnienia

Na końcu stomatolog zajmuje się wykonywaniem wypełnienia w postaci plomby.

Wszystkie przedstawione etapy najczęściej zrealizowane są w ciągu maksymalnie trzech wizyt. Dużo zależy będzie także od tego czy w kanale nie rozwija się mocny stan zapalny korzenia. W pewnych sytuacjach może dojść do tego, że proces wypełnienia kanału będzie odroczony. W tym czasie podaje się leki o działaniu przeciwzapalnym i bakteriobójczym, które mogą również prowadzić do osuszenia takiego kanału.

#